Andra selektionen 2004

Bilden: Gunnar Gren (t v) med Gunnar Nordahl

#12 Erik Börjesson

Född: 1 december 1886. Död: 17 juli 1983.
Moderklubb: Jonsereds GIF. Allsvensk klubb: Örgryte IS (12 matcher / 9 mål 1924-25). Klubbar i Svenska serien: IFK Göteborg (51 matcher och minst 61 mål 1910 och 1912-20), samt Örgryte IS (minst 21 matcher och minst 19 mål 1911 och 1922-24 [inkl finalmatcherna 1924]). 19 SM-matcher och 32 mål för IFK Göteborg 1907-20.
Landskamper: 17 A (14 mål) 1908-22.
Meriter: OS-deltagare 1912. Stor Grabb 1926. Svensk mästare 1908 och 1910. Sju seriesegrar i Svenska serien 1911/12, 1912/13, 1913/14, 1914/15, 1915/16, 1916/17 och 1923/24. Seriesegrare i Fyrkantserien (Stockholm-Göteborg) 1918 och 1919. Ledare: Allsvensk tränare/instruktör i Örgryte IS vid flera tillfällen under 1920-talet och i IF Elfsborg under början av 1930-talet.
Övrigt: 1 mål i OS 1912, 4 SM-finalmål.

Den ene av det första decenniets två legendarer. "Köping" Gustafsson (SFS H-o-F nr 4) var fältherren. "Börje" - bollgeniet och dribblern men även skytten.

#13 Gunnar Gren

Född: 31 oktober 1920. Död: 10 november 1991.
Moderklubb: Silverkällans IK. Allsvenska klubbar: Gårda BK (54 matcher / 16 mål 1938-40), IFK Göteborg (164 matcher / 79 mål 1941-49), Örgryte IS (4 matcher 1959), GAIS (2 matcher 1964).
Proffsklubbar: AC Milan (133 matcher / 38 mål 1949-52), AC Fiorentina (55 matcher / 5 mål 1952-54) och Genova CFC (29 matcher / 2 mål 1955-56).
Landskamper: 57 A (32 mål) 1940-58, B 2-0. Presslandskamper 9+0 - 4 mål.
Meriter: VM-silver 1958. OS-guld 1948. Guldbollen 1946 (den första). Stor Grabb 1943. Svensk mästare 1942. Italiensk ligamästare 1951. Allsvensk skyttekung 1947. Ledare: Allsvensk tränare i Örgryte 1959, IFK Göteborg hösten 1960 samt GAIS 1964 och 1968-69. Teknisk direktör i Juventus 1961 med ligaseger. Avancemang till allsvenskan 1958 med Örgryte IS och 1963 med GAIS som spelande tränare.

Övrigt: 1 mål i VM-slutspelet 1958 och 3 mål i OS 1948. Med i Europalaget mot England 1947. Allsvenskan äldste utespelare genom tiderna, 43 år 11 månader och 1 dag. Spelade vid 55 års ålder en match i division IV för IK Oddevold.

"Il professore" försåg i Milan och landslaget Gunnar Nordahl med de målgivande passningarna. OS-guld 1948, VM-silver 1958. Spelarkarriären omfattade 40(!) säsonger.

#14 Sigfrid Lindberg

Född: 26 mars 1897. Död: 4 januari 1977.
Moderklubb: IF Örnen. Allsvenska klubbar: Helsingborgs IF (147 matcher 1924-31) och Landskrona BoIS (27 matcher 1931-32).
Landskamper: 50 A 1921-30 (inkl. en inofficiell landskamp 1921).
Meriter: OS-brons 1924. Stor Grabb 1926. Svensk seriemästare 1929 och 1930.
Övrigt: Höll nollan i 10 landskamper och 36 allsvenska matcher. Spelade 29 matcher för HIF i Svenska serien 1920-24.

"Sigge" var vår förste målvakt av världsklass. Med 50 landskamper var han under ett kvartssekel (1927-1952) vår mesta spelare. OS-brons 1924.

#15 Björn Nordqvist

Född: 6 oktober 1942.
Moderklubb: IFK Hallsberg. Allsvenska klubbar: IFK Norrköping (245 matcher / 7 mål 1961-72), IFK Göteborg (47 matcher 1977-78) och Örgryte IS (69 matcher 1981-83). Utländska klubbar: PSV Eindhoven (101 matcher 1972-75) och Minnesota Kicks (61 matcher / 1 mål 1979-80).
Landskamper: A 115 1963-78, B 4. Presslandskamper 1+1.
Meriter: VM-deltagare 1970, 1974 och 1978. Guldbollen 1968. Stor Grabb 1966. Svensk mästare 1962 och 1963. Svensk cupmästare 1969. Holländsk ligamästare 1975 och holländsk cupmästare 1974.

Övrigt: Lagkapten i 92 landskamper (rekord). 4 slutspelsmatcher för Örgryte IS 1982-83. Spelade ishockey och bandy i högsta serien.

Stabil och brytsäker mittback som personifierade den lojale lagspelaren. Vilket inte minst det faktum att han var lagkapten i 92(!) av sina 115 landskamper visar. Det senare var på sin tid "världsrekord".

#16 Eric Persson

Född: 19 april 1898. Död: 9 juni 1984.
Ledare: Ledamot av uttagningskommittén 1949-54 och 1957-61, därav UK-ordförande 1957-61 (26-4-9). UK-ordförande vid VM 1958 då Sverige tog silver. Styrelseledamot i Svenska Fotbollförbundet 1943-68. Ordförande i Föreningen Svenska Serien 1942-56. President i Intertotocupen 1965-74. Ledare i Malmö FF från 1929. Ordförande i Malmö FF 1937-75, under vilken tid klubben tog 11 SM och 9 cuptitlar.

"Hövdingen" byggde under åren 1929-1975 med "upplyst despotism" upp Malmö FF från div.II-klass till Europacupfinal (1979). I landslagsledningen (UK) 1949-1960 - sedan 1956 som ordförande.

Biografierna författade av Owe Fröberg, SFS